Magia Ognisk

Cześć

Jak obiecałam, zabieramy się za omawianie kolejnej Magi wywodzącej się z żywiołu ognia.
 

Magia Ognisk

 

Kiedy myślimy o ognisku, każdy z nas w marzeniach widzi, kłody drewna skrzące się w ogniu, znajomych pieczących kiełbaski, mrok i kupę wspaniały ludzi. Nie od dziś wiadomo, że spotkania przy ognisku mają tę swoją magię. Nasi przodkowie doskonale zdawali sobie z tego sprawę, nie tylko spędzali czas przy ognisku, ale również czerpali od niego wiedzę i siłę.
 

Z magicznych właściwości ognisk zdawali sobie sprawę nie tylko starożytni Grecy czy Rzymianie, ale również ludy Ameryki. Indianie często odprawiali wiele rytuałów w oparciu o święty ogień. Oddawali oni mu cześć, ale i również wypraszali łaski.
 
 
 
Ognisko nocą
 
 


Ogień sam w sobie jest wielką siłą, w formie ognisk przybierał on jednak różne formy. Możemy tutaj wyróżnić dwie najbardziej znane formy:

 
 
 • Ognisko ogólne – To rodzaj ogniska, gdzie ludzie spotykają się i czczą święty ogień.
 • Ognisko domowe – To ten rodzaj ogniska, który nie jest widoczny gołym okiem, ale istnieje pomiędzy domownikami.

   

 
 

Ogniska te są szczególne, gdyż każde z nich odpowiada za inną sferę życia człowieka. Rozwój tych dwóch ognisk jest kluczowy dla każdego człowieka, nie zależnie od tego, czy wierzy się w magię, czy też nie, każdy z nas rozwija te ogniska.
 
 


Rozwój ognisk, a człowiek.

 
 

Każde z ognisk jest dla nas ważne i wpływa na nasze życie. Ognisko ogólne jest ogniskiem, w którym oddajemy cześć Bogu i Bogini. Podczas tego ogniska najczęściej rozwijamy naszą duchowość i wiarę.
 

Nie zależnie od tego, czy wierzymy w różnego Boga, każdy z nas zna rytuał świętego ognia (dla katolików, ogień czczony jest w Wielką Sobotę). Ogień więc jest nie tylko ważny, ale i również kluczowy w naszej wierze.
 

Osoby ściśle związane z magią i ezoteryką, zdają sobie sprawę z wielkości tego żywiołu i jego mocy. Ogniska najczęściej odprawiane są podczas letnich Sabatów oraz podczas lata. To właśnie wtedy moc magi ognisk, najczęściej łączy się z magią słońca (po mimo tego, że najczęściej jest to zachodzące słońce, moc i tak jest wielka), takie połączenie pozwala nam nie tylko zwiększyć moc danego rytuału, ale i również wpływa na naszą energię.
 
 


Podczas rozwijania tej magi, można wykonywać takie rytuały jak:

 
 


Rytuał Odstraszania złych sił.


Do tego rytuału będzie ci potrzebne oczywiście ognisko i trochę ziół, najlepiej sprawdzi się tu lawenda lub szałwia.

Kiedy ognisko już powoli wygasa, odpal od niego zioła okadź nimi najpierw ognisko, a później samego siebie. Usiądź po turecku koło ogniska i wypowiedź te słowa:
 
 
„Jak ogień wygasa, tak zła energia ucieka.
Jak ogień się pali, tak ona się wypala.
Jak pozostawia zniszczenie, tak niszczy i zło”
 
 

Następnie wrzućcie zioła do ogniska i pozwólcie im się spalić. Kiedy to nastąpi wygaście ognisko piaskiem.
 
 


Rytuał Ochrony domu przed ogniem.

 
 

Aby ochronić swój dom przed ogniem i pożarami, umieść jemiołę w niebieskiej siatce, polej ją starannie zimną, czystą wodą, a następnie natychmiast zawieś ją w „sercu” domu- tam, gdzie Twoja rodzina spędza najwięcej czasu. Możesz też wyjąć szczypcami z palącego się ogniska kawałek drewna i poczekać, aż się spopieli. Powstały popiół też polej wodą, pozwól mu wyschnąć, a następnie zawieś w niebieskiej siatce tak, jak w przypadku jemioły.
 
 
 
Rozwój ogniska domowego
 
 
 
 

Ognisko domowe zaś odpowiada za naszą miłość, duchowość, empatię oraz postrzeganie świata przez uczucia.
 

Na ognisko domowe najczęściej mają wpływ wszyscy domownicy i to od nich zależy jak ognisko domowe, będzie wyglądało.
 

Nie zależnie od tego, czy wasi domownicy wierzą w magię, czy też nie, wasze ognisko domowe zawsze powinno być mocne i nie powinno się go poddawać próbą z wewnątrz. Nawet jeśli nie lubimy naszego domownika, nie powinniśmy pozwolić na to, by nasze urazy wpływały na całe ognisko domowe. Jego siła zależna jest od każdego z nas.
 

Rozwijanie mocnego ogniska, jest też rozwijaniem uczuciowości w nas samych. Wymaga to od nas jednak dyscypliny, nie każdy z nas lubi pracować nad sobą, a już tym bardziej rozmawiać z innymi o uczuciach. Jeśli jednak chcemy, by nasze ognisko było silne, będziemy musieli zacząć nad sobą pracować.
 
 
 


Rytuały, które pomogą nam w tej pracy to:

 

Rytuał Oczyszczenia.

 
 

Jeśli pragniesz uwolnić się od jakiegoś nawyku, myśli lub lęku, jeżeli chcesz się pozbyć jakichś przeszłych skojarzeń i wspomnień, poczucia winy albo zahamowania, weź rzecz symbolizującą ten problem i wrzuć w buzujące płomienie (najlepiej w płomienie z kominka, jeśli nie posiadasz, to podpal to za pomocą świecy). Ogień strawi symbol kłopotu, a z nim uwolni Cię od złych mocy, które mają nad tobą władzę. Zastanów się dobrze, zanim wybierzesz symbol swoich problemów- jeśli, na przykład, przejadasz się, weź porcję swojego ulubionego jedzenia i wrzuć je w ogień. Tak samo możesz postąpić z nałogami picia i palenia. Przy problemach, którym nie można przypisać żadnego konkretnego symbolu, należy narysować i spalić ich wyobrażenie.


Rytuał Zrozumienia.


Usiądź wygodnie w miejscu, gdzie jest dużo światła. Może to być pokój, ławka w parku. Zapal czerwoną świecę lub lampę solną. Zamknij oczy i przez minutę, dwie oddychaj spokojnie, wsłuchując się w swoje myśli. Zastanów się, co przez ostatnie miesiące odbierało ci siły, było trudne i sprawiało przykrość. Nie bój się emocji, które się pojawią i które znów będziesz przeżywać (musisz je przeżyć, żeby dotrzeć do wnętrza).
 

Poczuj i te pozytywne, i te negatywne, postaraj się je zrozumieć, dojść do ich sedna. Dopiero kiedy dojdziesz do motywów, zrozumiesz samego siebie. Następnie zbierz wszystkie emocje w sobie, wizualizuj sobie, że emocje to jedna wielka kula, tę kulę wrzuć do ognia, który rozpaliłaś w sobie. Następnie otwórz ten ogień na swoje uczucia, niech ogień w tobie je spali, by dać im nowe życie.


Teraźniejsze ogniska.

 
Obecnie ogniska zarówno ogólne, jak i te domowe, w dzisiejszych czasach straciły na sile i wartości. Ogniska te są często zastępowane innymi mniej ważnymi sprawami, niestety często na pewne rzeczy jest już za późno. Warto więc nie tylko pracować nad tymi „Ważnymi” rzeczami, ale również i nad ogniskami. Obecnie pomimo tego jak bardzo sytuacja związana z wirusem jest zła, jest to mimo wszystko idealna pora na pracę nad ogniskami. Nie bójmy się więc pracować nad nimi, może to być ciężkie, ale często te najpiękniejsze i najważniejsze rzeczy wymagają czasu i pracy. Nie odkładajmy tego na później, bo później może już być za późno.

Postarajmy się więc być otwarci nie tylko na swoje uczucia, ale również i na innych ludzi.
 
 
 
Letnie ognisko na plaży
 
 
 
 
Mam nadzieję, że post przypadł wam do gustu. Nie jest on pisany tak jak zawsze. Zdaje sobie sprawę, że jest trochę smętny, ale w moim życiu nie dzieje się ostatnio najlepiej. Postaram się jednak, by nie wpływało to na kolejne wpisy.
 
Jak zwykle zachęcam was do dzielenia się opiniami w komentarzach.
 
Do zobaczenia 🙂

 

Ten post ma 28 komentarzy

 1. beautylilly

  Gdzieś już czytałam o magii ognia. Fajnie ze piszesz tak ciekawe. Dużo dowiedziałam się o tej magii.

 2. Czasem, kiedy w życiu nie dzieje się zbyt optymistycznie, właśnie różne formy oczyszczenia złych mocy i intencji pomagają uporać się z kiepskim nastrojem.

 3. Anszpi

  Lubię palić ognisko, od kiedy sie zrobiło ciepło już trzy razy je robiliśmy i smazylismy kiełbaski

 4. Ogniska są super. Wiem z książek, że wykorzystywano ogień do magii, ale, że jest osobna magia ognisk, to nigdy bym na to nie wpadła.

 5. DodoDan

  Całkiem niezły artykuł 😉
  Ogniska mają coś w sobie. Taką magię, która przyciąga

 6. Donna

  Zainteresował mnie ten rytuał Odstraszania złych sił – jeszcze o nim nie słyszałam. Ciekawe 🙂

 7. 137

  Wszystko zajebiście, tylko że w Krakowie jest zakaz palenia ognisk!

  pozdrawiam zapraszam do siebie i będę wpadać.

 8. DyedBlonde

  ognisko to świetna sprawa 🙂 nie myślałam że można ta dużo o nim napisać! dzięki za ten wpis

 9. Ala

  Nigdy nie zagłębiałam się w takie rytuały. Ogniska same w sobie uwielbiam, a w szczególności wpatrywać się w ogień. 🙂

 10. ZuzkaPisze.pl

  Ja uwielbiam ogniska i w wakacje zawsze je robimy na swojej działce – przyciągają mnie więc może faktycznie mają magiczne właściwości 😉

 11. świat toli

  Ognisko nadaj klimatu. To zawsze jest atrakcja imprezy, spotkania, czy wieczornego siedzenia na dworze.

 12. Tenebris

  Zawsze mnie ciągnęło w stronę ognia i ogniska. Jest czasami bardzo hipnotyzujące. Rytuał Zrozumienia wydaje się być bardzo dobry, chętnie wypróbuję. I trzymaj się, ściskam mocno <3

 13. Ja dodam jeszcze pieczone jabłka! Pycha! Zawsze to dla mnie rodzaj deseru po ogniskowej kiełbasce 😉

 14. oironio

  Dawno nie byłam na żadnym ognisku. A o paleniu symboli rzeczy, których chcemy się pozbyć i od których chcemy się uwolnić już kiedyś słyszałam. 🙂

 15. Lunia

  Ogień jest mi szczególnie bliski 🙂
  Uwielbiam ogniska, pamiętam, jak cudownie było zostawać przy nim, gdy zapadł już mrok i tylko gwiazdy świeciły, a płomienie ogrzewały skórę, był wtedy klimat 🙂
  I tak, to prawda, że ogniska utraciły swą moc, a może bardziej właściwe jest powiedzenie, że my je utraciliśmy. Ale nie wszystko stracone.
  A takie rytuały by mi się przydały! Pozwalają się skupić i wtedy jakoś wszystko jest jaśniejsze.
  A cokolwiek Cię trapi, trzymaj się!

  Pozdrawiam ciepło 🙂

 16. Dla mnie ogień jak i woda sprawują funkcję oczyszczenia. Niestety nie mam ostatnio zbyt wiele wspólnego z ogniskami natomiat uwielbiam paić liście lurowe z wypisanymi na nich intencjami.

 17. Madka roku

  Ogień zawsze mnie fascynował. A trochę przerażał. To silny, rzeczywiście magiczny żywioł.

 18. Nie wiedziałam, że jest magia ognisk. Myślałam, że to wszystko jest magią ognia i się tego nie rozdziela.

 19. Maluch w domu

  Ognisko – takie prawdziwe wprowadza nas w taki relaksacyjny klimat. Czasami lubię popatrzeć na płomienie i żar i zupełnie się wyłączam. A bez ogniska rodzinnego nie wyobrażam sobie życia

 20. Julia

  Palenie ogniska we własnym ogródku czy w lesie na zabezpieczonym terenie na pewno ma swój urok, szczególnie w towarzystwie ukochanej osoby. Sama rzadko mam okazję

Dodaj komentarz