Swarga

Słowiańskie Magiczne Symbole. Co oznaczają? Jak można ich używać?

Cześć

 

W dzisiejszym poście chciałabym przedstawić wam tematykę symboli słowiańskich.

 

Symbole Słowian

 

Jak w każdej religii i wierzeniach naszych przodków, oparte było o symbolikę. Nie możemy być do końca pewni, z ilu symboli faktycznie korzystali nasi przodkowie przed chrześcijaństwem. Możemy być jednak pewni, dzięki wykopaliskom i odkryciom archeologów, że na pewno używali symboli. Część z nich była oznaczeniami bogów, część stanowiła ochronę, a inna część służyła do wypędzania złych bytów i mocy. Nie da się jednak ukryć, że symbole te były obecne w ich wierze.

 

Lunula

 

Lunula

 

Często noszona przez słowiańskie kobiety jako symbol kobiecości i płodności. Ma kształt odwróconego sierpa księżyca nie bez powodu. Zarówno dawniej, jak i dzisiaj wierzy się, że kobiety bardzo dobrze rezonują z energią księżycową. Sama nazwa Lunula wzięła się od słowiańskiego słowa Łuna, który niegdyś oznaczał księżyc. To tylko pokazuje, jak nasi przodkowie podchodzili do księżyca i z czym go utożsamiali.

 

Kołowrót, Swarga

 

Swarga

 

Jest to symbol boga Swaroga, przypomina koło, w które wpisane są „kosy”. Mnie przypomina swastykę z dodatkowymi ramionami. Symbolizuje szczęście, dobrostan, życia, pomyślności. Jest dzielony na dwa rodzaje: Lewo i prawoskrętny kołowrót. Prawoskrętny kołowrót symbolizuje dobro i wszystko to, co z dobrem związane. Lewoskrętny kołowrót, nie do końca jest powszechny i z różnych słowiańskich środowisk można usłyszeć różne tezy na jego temat: A to, że służy nieczystym intencjom. A to, że oznacza noc i cienie. Naprawdę sporo jest tego.

 

Ręce Boga

 

Ręce boga

Jest to symbol boga najwyższego, przypomina krzyż z grabkami (rękami), w oku niego mogą być zarysowane swastyki, ale nie jest to regułą. Swastyki w oku niego z kolei mają odpowiadać kolejno bogowi Swarogowi i Swarożycowi. Symbol ten jest oznaką równowagi świata naturalnego. Co ciekawe, symbol ten został odkryty w 1936 roku na jednej z popielnic, wykopanym na stanowisku archeologicznym w Białej. Jednak od tamtego czasu zarówno naukowcy, jak i Rodzimy Kościół Polski nie są w stanie dokładnie określić znaczenia tego symbolu, jedynie dopuszczają tezę o nadrzędnym symbolu boga i harmonii natury.

 

Znak Gromowładcy

 

Znak Gromowładcy, Peruna

Jest to symbol boga Peruna. Przypomina Sześciokąt foremny. Symbol ten utożsamiany jest z ochroną i wypędzaniem zła. Można go znaleźć wyrzeźbionego na stropach budynków, mówi się, że miał on chronić przed karą Peruna. Symbol ten można dziś oglądać na Podhalu. Został tam zachowany w formie rozet.

 

Znak Welesa

 

Znak Welesa

 

Jest to znak, który bezpośrednio odnosi się do boga Welesa, pana magii, śmierci i zaświatów. Przypomina on trójkąt z rogami. Symbol ten jest szczególnie bliski każdemu, kto czuje więź z Welesem. Obecnie jest on dobrze znany dzięki tatuażom i koszulkom, na których się pojawia. Symbol ten powinny nosić osoby mające artystyczną duszę, jeśli chcą, by Weles im błogosławił. Tak samo jest on stosowany do ochrony.

Jak widać, symboli Słowian jest trochę. Warto pamiętać, że symbole te są nam dobrze znane, ale nie możemy być pewni, czy ich interpretacja jest prawidłowa. Jak wszyscy dobrze wiemy, nasza kultura przed chrześcijaństwem jest nam nieco mniej znana niż obecna, nie mniej jednak uważam, że nawet jeśli obecna symbolika jest oparta tylko na domysłach, to dobrze, że w ogóle jakaś symbolika powstała. Może nie odtworzymy naszej historii w całości, ale dobrze, że się staramy.

 

 

 

Mam nadzieję, że post wam się podobał.

Jak zwykle zachęcam do dzielenia się opiniami w komentarzach.

Sława.

Ten post ma 16 komentarzy

 1. Wędrowki po kuchni

  Nie wiedziałam, że są takie symbole słowiańskie. Ręcę Boga wyglądają dosć nietypowo

 2. Gosia

  Ja nie znałam wczesniej tych symboli, no może po za tym pierwszym. Gdzies mi wpadł w oko

  1. Miye

   I to właśnie jest smutne, że uczymy się w szkole różnych mitologii, a naszej rodzimej nie.

 3. Miye

  Słowiańska mitologia jest niezwykle ciekawa!

 4. czerwonafilizanka

  Znak Welesa odwrócony przypomina mi logo jakiejś firmy, nie mogę sobie przypomnieć o ktorą chodzi

  1. Gosia

   A wiesz, że miałam dokładnie takie samo skojarzenie? Ale też nie wiem jakiej firmy 🙂

 5. Anna

  Warto by propagować wiedzę o słowiańskich symbolach. To ciekawe i nam bliskie.

 6. Czerwonafilizanka

  Też tak myślę że dużo mniej wiemy o tym co było przed chrześcijaństwem

 7. Maria

  Ciekawe interpretacje i chociaż są w większości oparte na domysłach to jednak dają jakieś pojęcie o wierzeniach naszych przodków

 8. Anna

  To część naszych korzeni i historia przodków. Warto przypominać o tych symbolach.

 9. Anna

  Symbole słowiańskie wyglądają tajemniczo.

 10. czerwonafilizanka

  Znak Welesa skądś kojarzę nie wiem skąd ale widywałam ten znak.

 11. Symboli słowiańskich jest na prawdę sporo, a niektóre mogą naprawdę zaskoczyć. Co nieco dowiedziałam się o symbolach, w tym także słowiańskich na jednym z przedmiotów na studiach. Musiałam wybrać symbol i wkomponować go w wybraną technikę, czy styl danego autora.

 12. Martyna K

  Lubię zgłębiać mitologię słowiańską, ale na symbolikę tego typu znaków jakoś nie zwróciłam wcześniej uwagi.

 13. Przyznam, że ciągnie mnie do słowiańskich wierzeń, rytuałów i symboli, chciałabym je kiedyś bliżej poznać, najlepiej w szerokim ujęciu.

 14. KonfabulaPL

  Często spotykam te znaki w różnych miejscach. ostatnio czytałam książkę na pograniczu realizmu magicznego i fantasy właśnie z polskimi bogami (trylogia „Między światami”).

Dodaj komentarz